Strzeleckie więzienia cz.2. Zakład Karny nr 2.


Pierwotny zakład karny usytuowany był na obrzeżach zachodniej części miasta, obecnie zlokalizowany jest przy ulicy Świerczewskiego (wcześniej główna brama więzienia znajdowała się na ul. Gogolińskiej). Początkowo więzienie otoczone było wysokim murem, zespół budynków penitencjarnych składał się z dwóch budynków więziennych i kuchni.
Zakład powstał według jednorodnej koncepcji architektonicznej (dwa wielokondygnacyjne, kryte czterospadowymi, ceramicznymi dachami budynki mieszkalne na rzucie litery "T", z charakterystycznymi ryzalitami – "pawilon I" i "pawilon II"; między nimi niższy dwukondygnacyjny budynek z dachem jednospadowym, także wolno stojący, pełniący funkcję kuchni dla obu pawilonów. Elewacje całego zespołu są wieloosiowe – osie wyznaczone otworami okiennymi o zróżnicowanej wielkości, zamknięte łukiem odcinkowym i pełnym. Płaszczyzny ścian są tynkowane bez dekoracji architektonicznej. Całość zwieńczona jest wykonanym w cegle gzymsem z motywem ceglanych kroksztynów.
 
Czas powstania tegoż zespołu więziennego datuje się najprawdopodobniej na lata 1893 – 1896, to jest około cztery lata po ukończeniu budowy Centralnego Więzienia w Strzelcach (dzisiejszego Zakładu Karnego Nr 1 przy ul. K. Miarki).
Od roku 1944 łącznie w strzeleckich więzieniach przebywało około 2000 Belgów, internowanych z powodu buntu przeciwko władzom okupacyjnym. Mężczyźni zasiedlali wówczas obecne Zakład Karny Nr 1, a kobiety umieszczono w dzisiejszym Zakładzie Karnym Nr 2 przy ul. Świerczewskiego.
 

Zakład Karny nr 2 w Strzelcach Opolskich, widok od strony skrzyżowania ul. Gogolińskiej z ul. Świerczewskiego.
(zdjęcie zbiory własne)
 
 
 
Strzelecki zakład karny nr 2 widok z drugiej strony ul. Świerczewskiego.
(zdjęcie zbiory własne)
 
 
 
Brama wjazdowa do ZK nr 2, widok od strony ul. Gogolińskiej.
(zdjęcie zbiory własne)
 
 
 
Areszt dla więźniów politycznych - najstarszy budynek dzisiejszego ZK nr 2.
Na zdjęciu widać mury i drogę prowadzącą do więzienia, obecnie jest to środek ZK.
(źródło: Oberschlesien im Bild, 1933)
 
 
 
W okresie po II wojnie światowej Więzienie Karne nr 2 funkcjonowało jako więzienie izolacyjne, do którego kierowano recydywistów, wielokrotnie karanych w zwykłych zakładach karnych, organizatorów buntów i ucieczek, uprawiających wrogą propagandę, systematycznie uchylających się od pracy i wpływających przez to demoralizująco na innych, więźniów szczególnie zdemoralizowanych, systematycznie naruszających przepisy więzienne w stosunku do których metody karno – wykonawcze stosowane w zwykłym zakładzie karnym nie odnosiły skutku, a których wpływ na pozostałych więźniów był szkodliwy. O umieszczeniu więźnia w więzieniu izolacyjnym decydował dyrektor Departamentu Więziennictwa na uzasadniony wniosek naczelnika zakładu karnego. Wniosek taki podlegał zatwierdzeniu przez naczelnika wydziału więziennictwa. Nowi więźniowie byli zaliczani do klasy wstępnej na okres 3 miesięcy. Miało to na celu dokładne ich poznanie. Podczas całego pobytu w klasie wstępnej nowi więźniowie pozbawieni byli pracy, nauki oraz czytelnictwa książek i prasy. Umieszczenie ich w celach pojedynczych lub wspólnych zależne było od warunków, w które to umożliwiały dokładniejsze i szybsze poznanie.
W celach i pomieszczeniach więzienia izolacyjnego obowiązkowo egzekwowano zachowanie ciszy, wzorowy porządek i bezwzględną czystość. Więźniowie Spacery odbywały się nie częściej jak co trzeci dzień. Po odbyciu kary w więzieniu izolacyjnym więźnia kierowano do macierzystego zakładu karnego.
Na początku 1964 roku nastąpiła reorganizacja strzeleckich jednostek karnych. Centralne Więzienie zostało przekształcone w więzienie karne, któremu podporządkowano dotychczasowe Więzienie Karne nr 2, Ośrodek Pracy Więźniów – Wapienniki oraz dwa rolne Ośrodki Pracy, Mokre Łany dla kobiet i Suche Łany dla mężczyzn.
Po generalnej modernizacji, na przestrzeni 1972 roku Zakład Karny Nr 2 w Strzelcach Opolskich przy ul. Świerczewskiego 3 stał się odrębną, samodzielną jednostką penitencjarną, kierowaną wówczas przez naczelnika komisarza Jana Biernackiego.
W następnych latach, zgodnie z reorganizacją więziennictwa w Polsce, zakład merytorycznie podlegał właściwej jednostce nadrzędnej ( WZZK we Wrocławiu, OZZK w Opolu, RZK w Strzelcach Op., OISW w Opolu ).
Na terenie ZK 2 Strzelce Opolskie do lutego 2011 r. funkcjonowało Centrum Kształcenia Ustawicznego, w skład którego wchodziły Gimnazjum dla dorosłych, ZSZ o kierunku malarz-tapeciarz, Liceum Ogólnokształcące uzupełniające dla dorosłych.  Ze względu na unikalność, jednorodny charakter i koncepcję architektoniczną ( bez zmian funkcjonalnych i architektonicznych ), decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 30 marca 1998 roku, zespół więzienny z lat 1893 – 1896 został zakwalifikowany jako dobro kultury i wpisany do rejestru zabytków oraz objęty ochroną prawną i konserwatorską.
Zakład karny nr 2 w Strzelcach Opolskich jest typu zamkniętego o pojemności 609 miejsc przeznaczony dla dorosłych mężczyzn, recydywistów penitencjarnych z oddziałami dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn i terapeutycznym dla skazanych z nie psychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.
 
W czwartym kwartale 2012 roku rozpoczęły się prace związane z powiększeniem terenu zakładu karnego nr 2. Powstaje nowy budynek kuchni centralnej wraz z infrastrukturą.
 
 
Rozbudowa zakładu karnego, widok od strony ul. A. Mickiewicza.
(zdjęcie zbiory własne)
 
 
 
 
 
 
Bibliografia:
1. Kucharz A., Więzienia w Strzelcach Opolskich [w:] Kalendarz Strzelecki 2001, Strzelce Op. 2001.
2. http://www.sw.gov.pl




Tekst po raz pierwszy pojawił się na starym blogu (historian.bloog.pl) dnia: 28. 03.2013  |  21:45



Komentarze