Pomnik miast partnerskich



Choć jego historia nie jest aż tak całkiem stara, sięga bowiem początków XXI wieku, myślę jednak, że warto o nim wspomnieć.


Znajduje się on kilkadziesiąt metrów przed kościołem św. Wawrzyńca, przy ulicy ks. Lange 4 i jak możemy przeczytać w Przewodniku Geologicznym – Kamienne skarby Ziemi Annogórskiej pomnik został „[...] wykuty z jasnożółtego piaskowca górnokredowego, zapewne  sudeckiego.”
Pomnik powstał podczas pleneru rzeźbiarskiego miast partnerskich, który odbył się w sierpniu 2004 roku w Błotnicy Strzeleckiej.  Każda strona tego pomnika została wykonana przez rzeźbiarzy z danego miasta partnerskiego, o czym świadczą podpisy i inicjały na nim pozostawione. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło podczas Dni Ziemi Strzeleckiej w 2005 roku. 



Strona miasta Strzelce Opolskie. W lewym górnym rogu  herb, w środku panorama Strzelec z charakterystycznymi wieżami: kościoła Bożego Ciała (dawny kościół ewangelicki), ratuszowa wieża, kościoła p.w. św. Wawrzyńca oraz wieża ciśnień. Na dole w środku symbol naszego miasta - myśliwiec z psem.


Soest zostało wybrane na partnera, gdyż w mieście tym i okolicach swoje miejsce znalazło wielu mieszkańców Strzelec Opolskich, którzy z własnej lub przymuszonej woli musiało opuścić rodzinne strony. Pierwsze kroki w kierunku współpracy zostały podjęte w 1990 roku, ale oficjalna umowa z tym miastem partnerskim została podpisana w 1995 roku.  
Miasto Soest znajduje się w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia  Północna – Westfalia. Jego początki sięgają VII wieku. Miasto charakteryzują widoczne z daleka wznoszące się wspaniałe wieże, które zostały wyrzeźbione na naszym kamieniu partnerskim. Najstarsza z nich powstała w 960 roku – to wieża „Petrikirche”, następna „St -Patrokli-Dom” z 965 roku. Z początków XIV wieku pochodzi „St Maria zur Wiese”, która nazywana jest potocznie „Wiesenkirche” i została wybudowana w stylu gotyckim. Ciekawą jest krzywa wieża św. Thöma (nieco podobna do tej znajdującej się we włoskiej Pizie), która budowana była pod silny wiatr. W 1200 roku handlarze z Soest wybudowali kaplicę „Nikolai-Kapelle”.
Więcej ciekawostek o Soest znajdziemy na: http://www.geschichtsverein-soest.de/




Kolejnym miastem partnerskim Strzelec Opolskich, które odnajdziemy na pamiątkowym pomniku są Druskieniki znajdujące się na Litwie. Pierwsze kontakty z tym miastem zostały nawiązane w 1996 roku przez radnego z naszego miasta na spotkaniu z przedstawicielami Związku Polaków na Litwie w Druskienikach. W tym samym roku zostały również nawiązane kontakty przez rzemieślników z obydwu miast uczestniczących w obchodach pięćdziesięciolecia „Cechu Rzemiosł Różnych”. Oficjalna umowa partnerska między miastami została podpisana w 1997 roku. Była to deklaracja Woli Budowania Wzajemnych Stosunków Między Miastami w zakresie: kultury, nauki, oświaty, sportu i turystyki, ochrony środowiska, wymiany doświadczeń z zakresu spraw komunalnych oraz popierania wzajemnych wizyt związków i organizacji, szczególnie młodzieżowych. Druskieniki to miejscowość znajdująca się w południowej części Litwy, niedaleko granicy Polski i Białorusi.  Jest również najstarszym i największym kurortem uzdrowiskowym założonym w 1794 roku przez polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Więcej informacji na stronie: http://info.druskininkai.lt/pl_istorija/




Ukraińska Tyśmienica to ostatnie miasto partnerskie, które możemy odnaleźć na pamiątkowym pomniku. Tyśmienica położona jest nad rzeczką Woroną, około 10 km na wschód od Stanisławowa. Inicjatorem współpracy pomiędzy miastami był mieszkaniec gminy, do niedawna Iwano-Frankiwska Walentyn Burdeinyj, dzięki staraniom którego do Strzelec Opolskich przyjechała po raz pierwszy ukraińska delegacja. Współpraca została zainicjowana od zwykłych ludzkich kontaktów, które nawiązały się podczas obchodów Dni Ziemi Strzeleckiej w 2001 roku. Wizytę w naszym mieście złożyli wówczas przedstawiciele władz samorządowych z Tyśmienicy. Natomiast w grudniu 2001 roku strzeleccy przedsiębiorcy udali się z misją gospodarczą do obwodu Ivano-Frankowsk. Dzięki nawiązanym tam kontaktom pomiędzy przedsiębiorcami (np. przemysł lekki, budownictwo, przemysł drzewny) oraz coraz częstszymi wymianami kulturalnymi została podpisana umowa o przyjaźni, współpracy i partnerstwie, która została przyjęta na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich we wrześniu 2002 roku.





(zdjęcia zbiory własne)



Poza wspomnianymi wyżej miastami Strzelce Opolskie współpracują jeszcze z czeskimi Holicami oraz amerykańską Banderą, ale o tym to już przy innej okazji. 
 
 
 
Zainteresowanych historią współpracy Strzelec Opolskich z poszczególnymi miastami partnerskimi zapraszam do zapoznania się z publikacją pani Lidii Dawid: Współpraca partnerska Gminy Strzelce Opolskie.
 




 
Opublikowane po raz pierwszy na starym blogu (historian.bloog.pl) dnia 19. 06.2014  |  16:04

 
 

 
Źródła:
  1. Dawid L., Współpraca partnerska Gminy Strzelce Opolskie.
  2. Strzelce Opolskie. Informator Urzędu Miasta w Strzelcach Op. 2006.
  3. Przewodnik Geologiczny. Kamienne skarby Ziemi Annogórskiej, 2012.





Komentarze