Kapliczka słupowa w Otmicach.


Jeden obiekt, trzy legendy...



Kapliczka znajduje się przy szkole w Otmicach, dokładnie przy wjeździe na plac szkolny pomiędzy ul. Szkolną i ul. Gen. Zawadzkiego. Przez mieszkańców Otmic nazywana potocznie jest „wieżyczką”. Dawniej znajdowała się nieopodal otmickiej leśniczówki. Od dnia 1 sierpnia 2002 roku kapliczka znalazła swoje nowe miejsce na terenie szkoły, gdzie została przeniesiona i ustawiona przy pomocy mieszkańców wsi z okazji 700-lecia Otmic.



Kapliczka ta zbudowana jest z kamienia i została otynkowana, kształtem przypomina ośmiościenny słup. Na trzech czwartych wysokości znajduje się gzyms prosty, z którego widoczne są cztery ściany z otworami – niszami – owalnego kształtu. Nad nimi widnieje taki sam gzyms i półokrągłe zadaszenie. Na szczycie znajduje się kopuła w kształcie czapki tatarskiej. 


Pochodzenie tej kapliczki nie jest bliżej wyjaśnione. Z jej ustawieniem związane są trzy legendy:

1. Pierwsza z nich związana jest właśnie z kopułą kapliczki, która kształtem przypomina tatarską czapkę. Legenda mówi, że kapliczka („wieżyczka”) została ustawiona w miejscu, gdzie poległo w XIII wieku ośmiu tatarskich wojowników (okres wojen tatarskich na Śląsku – 1241 r.). Następnie została przeniesiona z miejsca w lesie, gdzie znajdował się tatarski cmentarz obok tutejszej leśniczówki. Osiem ścian kapliczki ma właśnie symbolizować tych ośmiu wojowników.

2. Inna legenda związana jest z okresem wojny trzydziestoletniej (1618- 1648). Według niej w miejscu, w którym ustawiony był słup spoczywają żołnierze z armii protestanckiej, która maszerowała przez te tereny na Węgry pod dowództwem Mansfelda.

3. Kolejna legenda wspomina, że kapliczka pochodzi z czasów wojen napoleońskich. Spoczywać mieli pod nią francuscy żołnierze, którzy zmarli w tej okolicy w czasie powrotu wojsk Napoleona spod Moskwy (1812 r.).

(zdjęcia zbiory własne)





Źródła:
1. Przewodnik. Poznaj Krainę św. Anny, Krapkowice 2010.
2. Tablica informacyjna znajdująca się na kapliczce.
 


 Tekst po raz pierwszy opublikowany na starym blogu (historian.bloog.pl) dnia 29. 08.2015  |  14:41






Komentarze