Strzelecki książę Albert - próba rysu biograficznego.

Książę Albert strzelecki.
(źródło: Gaworski M., 700 lat właścicieli strzeleckiego zamku, Strzelce Opolskie 2007)



Od początków swojego istnienia Strzelce Opolskie należały do własności książęcej linii opolskich Piastów. W roku 1317 stały się stolicą osobnego księstwa znajdującego się we władaniu księcia Alberta. Był on synem Bolesława I opolskiego oraz Agnieszki, którą poślubił Bolesław jeszcze przed rokiem 1290. Jak podają źródła była to już jego druga żona, pierwsza – Grzymisława wymieniona jest w nekrologu św. Wincentego we Wrocławiu pod datą 13 września.
Należy tutaj zaznaczyć, że najmłodszy syn Bolesława I nosił niespotykane i dość niezwykłe imię jak na górnośląskich Piastowiczów. Przypuszcza się, że imię to mogło być używane w rodzinie jego matki, której pochodzenia jak dotąd dokładnie nie ustalono. Istnieje również teoria, która została wysunięta na podstawie jednego z dokumentów – wystawionego  prawdopodobnie na początku 1307 r. przez Bolesława I, który poświęcił jeden z opolskich kościołów świętemu Albertowi. Wydaje się więc możliwe, że wydarzenie to mogło mieć znaczący wpływ na wybór imienia dla dopiero co narodzonego Bolesławowica.

Jednak książę Albert jest jednym z tych górnośląskich książąt, o których dokumenty źródłowe podają nader skąpe informacje. Interesujący jest fakt, że nie znamy ani dokładnej daty jego narodzin, ani też daty śmierci. Jak już wcześniej wspomniałem książę Albert był najmłodszym synem opolskiego księcia Bolesława I oraz Agnieszki. Historycy przypuszczają, że urodził się on najprawdopodobniej w pierwszej dekadzie XIV wieku.

Za prawdopodobną datę podaje się 1 września 1310 roku, wtedy to został on wymieniony w jednym z opolskich dokumentów, który wspomina o dzieciach księcia Bolesława jako non Alberto iunore”. Jednak jak to bywa w takich sytuacjach historycy nie wykluczają, że datę tą można przesunąć o kilka lat wstecz. Pan Horwat w swej książce „Księstwo opolskie i jego podziały do 1532 roku” podaje jako prawdopodobną datę 1299 r., natomiast jeden ze znawców historii lokalnej pan Gaworski w książce „700 lat właścicieli strzeleckiego zamku” skłania się ku dacie pomiędzy 1307 a 1309.

Sprawa ustalenie dokładnej daty urodzin naszego księcia nie jest więc taka prosta, pewne jest natomiast, że śląscy Piastowie mogli sprawować władzę w swych księstwach dopiero po ukończeniu 14 roku życia, a Albert wystawił swój pierwszy samodzielny dokument w roku 1323. Jednak już w dokumencie, który został wydany 4 stycznia 1321 roku w Głogówku podczas zjazdu trzech braci książąt opolskich, nasz Albert pojawia się z tytułem księcia strzeleckiego. Podczas tego zjazdu przekazano mu oficjalnie władzę nad księstwem strzeleckim. Czyli do tego czasu powinien już mieć ukończone 14 lat. Albert otrzymał ziemię strzelecką od brata swego ojca – Bolesława II, na którego dworze w Opolu przebywał on po śmierci ojca Bolesława I w 1313 roku. W skład księstwa strzeleckiego wchodziły: Strzelce Opolskie, Krapkowice, Woźniki, Lubliniec oraz Świbie (obecnie należy ono do ziemi gliwickiej), a od 1360 roku również Leśnica, Raszowa, Lichynia i Zalesie.

Strzelce Opolskie leżące na ważnym szlaku handlowym z Krakowa do Wrocławia stały się stolicą księstwa, a sam Albert obierając w nim władzę dokonał kilku bardzo istotnych zmian. 
Rozpoczął od modernizacji znajdującego się w pobliżu miasta zamku (pierwszy raz został on wymieniony w 1303 roku jakocastrum Strelecense), wymagał tego książęcy majestat oraz potrzeby dworu.

Przebudowany zamek był zwartą, regularną budowlą, założoną na planie prostokąta o wymiarach 13,9 na 16,10 metra. Do budowy użyto wapiennych płytek układanych warstwami na chudej, wapiennej zaprawie. Fundamenty sięgały około 220 cm od poziomu obecnego dziedzińca. W II połowie XIII wieku na Śląsku rozbudowane siedziby książęce zredukowane zostały do obwarowanej pojedynczej wieży mieszkalnej – donżonu. Taką była rezydencja książęca w Wrocławiu, potem w Opolu, następne powstawały na ziemiach księstwa opolskiego. Czworoboczną wieżą mieszkalną był również strzelecki zamek”. Cytat pochodzi z książki „Rezydencje średniowieczne na Śląsku” pani Chorowskiej.

Możemy przypuszczać, że strzelecka wieża mieszkalna była podobna do tej, która została zachowana w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry, w województwie dolnośląskim.

Wieża mieszkalna z Siedlęcina koło Jeleniej Góry.
(źródło: wikipedia.pl)



W siedzibie księcia sporządzane były wszystkie dokumenty, pisano je w języku polskim, niemieckim, czasem również czeskim, a w celu uwierzytelnienia, opatrywano książęcą pieczęcią z wosku. 
W dokumentach księcia Alberta, a później także jego następców, miasto zawsze określane było jako Strelcze.


Pieczęć strzeleckiego księcia Alberta.
(źródło: Morawiec R., Strzelce Opolskie – dawniej i dziś, Opole 2011)




Urządzano tam również dni dworskie, w których uczestniczyli zaproszeni rycerze, bogate mieszczaństwo i duchowieństwo. Takim uroczystościom zawsze przewodniczył książę, który dając tzw. dowody łaski ofiarowywał mienie oraz nadawał przywileje rycerzom, duchownym oraz mieszczanom. Za czasów jego panowania dokumenty wymieniają m.in. Stefana z Żyrowej – starostę księstwa strzeleckiego (jego syn Merbot Swentopelkonis otrzymał w 1358 roku w podzięce za wierną służbę od księcia Alberta majątki w okolicach Lublińca),  Haulinusa – właściciela Dziewkowic, Hanko z Ujazdu.

W 1324 roku została powołana pierwsza rada miejska, potwierdza to dokument wydany 8 marca tegoż roku, który wymienia wójta Heymana, radni: Henryk zw. Tost, Konrad (z „Plesnicz”) Tomasz rzeźnik, Henryk rzeźnik oraz ławnicy. Dokument dotyczył sprzedaży folwarku we wsi Henryków obok Strzelec.

W 1326 roku książę Albert nadał Strzelcom nowe prawa miejskie, dzięki którym strzeleccy mieszczanie wybierali każdego roku radnych. Do rady miejskiej należała władza policyjna. Mianowany przez księcia wójt wraz z ławnikami osądzał w drobnych sprawach dotyczących wykroczeń cywilnych i kryminalnych, natomiast ciężkie wykroczenia takie jak mord, gwałt czy rabunek osądzał sam książę, który trzy razy do roku zasiadał w ławach sądu. Mógł on jednak wydać również zgodę, by zastępował go wójt.

Z 1327 roku pochodzi informacja o powstaniu obronnych murów miejskich. Strzelce jako samodzielna stolica księstwa była bezpośrednio narażona na ataki wrogich armii.
W dwóch przeciwległych krańcach miasta istniały dwie bramy: Opolska i Krakowska. Otaczające miasto mury, jak również wieże zbudowano z kamienia wapiennego. Do naszych czasów zachowały się fragmenty takich obwarowań, m. in. w parku przy ulicy Opolskiej, niedaleko głównej drogi oraz wieży obronnej (dzwonnica obok kościoła św. Wawrzyńca).

Pozostałości średniowiecznych murów miasta Strzelce Opolskie.
(zdjęcie zbiory własne)



Baszta - dawna wieża obronna na linii murów miasta, znajduje się ona obok kościoła p. w. św. Wawrzyńca.
(zdjęcie zbiory własne)



Widok od strony ulicy Pisłudskiego w Strzelcach Op. Z lewej strony widoczna dawna baszta obronna, następnie kościół p. w. św. Wawrzyńca. 
(zdjęcie zbiory własne)



Linia fortyfikacji miasta przebiegała od bramy Krakowskiej do wieży obronnej przy kościele, następnie wzdłuż muru otaczającego kościół parafialny przez jego ogród aż do bramy Opolskiej, która znajdowała się w pobliżu dzisiejszego kościoła Bożego Ciała w kierunku zamku. Jego południowa ściana zastępowała w tym miejscu mur obronny. Od południa zamek osłonięty był wałem otaczającym południową część miasta – od bramy Krakowskiej aż do bramy Opolskiej. Miasto otoczone było również fosą z wyjątkiem wspomnianej już południowej części. Znajdowały się tu rozległe mokradła, które były naturalną przeszkodą dla ewentualnych najeźdźców. (Opis zaczerpnięty z książki pana Gaworskiego).

Książę Albert obdarzył również mieszkańców Strzelec prawem ściągania opłat od podróżujących tranzytem przez miasto kupców w kierunku Wrocławia lub Krakowa. Opłaty ściągane były w wosku, łoju lub suknie. Wspomina o tym dokument wydany 25 lutego 1358 roku. Dzięki niemu posiadamy również pierwsze informacje o działających w ówczesnych Strzelcach cechach rzemieślniczych: rzeźnikach i sukiennikach.

Dnia 19 stycznia 1362 roku zostały nadane Strzelcom prawa magdeburskie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_magdeburskie


W latach 1330 – 1366 książę Albert brał bardzo czynny udział w życiu gospodarczym i politycznym swojej dzielnicy, niejednokrotnie także występował na międzynarodowej arenie.
Już w trakcie pierwszych lat rządów w dzielnicy strzeleckiej księcia Alberta przypada ważne wydarzenie, wówczas to w Opawie odbyło się zhołdowanie księstw górnośląskich przez czeskiego króla Jana Luksemburskiego – kandydata do korony Królestwa Polskiego, a miało to miejsce w 1327 roku. Pośród książąt, którzy zgodzili się uznać zwierzchnictwo króla Czech był również nasz Albert. Złożył on osobiści hołd Luksemburczykowi wraz ze swym starszym bratem Bolesławem opolskim, przypuszcza się, że miało to miejsce dnia 5 kwietnia.
Książę Albert ponownie pojawia się na arenie politycznej wraz z datę 23 czerwca 1330 roku, kiedy to wystawia dokument w Krapkowicach – mieście znajdującym się na obszarze księstwa strzeleckiego.

Bardzo ciekawie przedstawiają się również rodzinne koneksje strzeleckiego księcia, które niejednokrotnie pozwoliły mu na prowadzenie aktywnej polityki, daleko wykraczające poza granice jego maleńkiego księstwa. Sprzyjały mu przede wszystkim dobre stosunki łączące go z dworami: polskim i węgierskim, w dużym stopni oparte właśnie na więzach pokrewieństwa.
W nawiązaniu kontaktów z dworem węgierskim w Budzie pomogła obecność Marii, córki księcia Kazimierza bytomskiego, która wyszła za mąż za króla węgierskiego Karola Roberta (1306). Później zawędrowali tam równiej jej dwaj bracia: Bolesław i Mieszko, którzy zostali obdarzeni wysokimi godnościami w kościele węgierskim (byli oni stryjecznymi braćmi księcia Alberta). Nie powinien więc dziwić fakt, że mając tak przygotowany „grunt” po jakimś czasie w Budzie pojawił się także strzelecki książę.

Bardzo ścisłe związki łączące Alberta z tamtejszym dworem ujawniły się szczególnie w 1346 roku, gdy nasz książę posłował od Ludwika Węgierskiego do papieża w Avignonie.
Natomiast w maju 1357 roku towarzyszył Elżbiecie węgierskiej (Łokietkówny) w jej pielgrzymce do Akwizgranu (dzisiejsze Achen w Niemczech). Podróż rozpoczęła się już w lutym, wtedy to orszak królowej dotarł do Pragi, następnie podążano do Norymbergii i Frankfurtu. W czasie tej podróży odwiedzono również Marburg, a następnie 28 maja byli już w Akwizgranie. Tam cesarz Karol IV na prośbę strzeleckiego księcia Alberta potwierdził dokument dotyczący Krapkowic. Owy dokument wystawiony został dużo wcześniej, bo w 1294 roku przez Bolesława I. Albert był częstym gościem na cesarskim dworze, pojawił się tam również jakiś czas później by zatwierdzić dokument dotyczący zasad dziedziczenia księstwa strzeleckiego po jego śmierci.

Bardzo ważne dla polityki księcia były również koligacje rodzinne z rządzącym w Polsce Władysławem Łokietkiem. Dzięki swojej matce ówczesny król polski był stryjecznym bratem księcia opolskiego Bolesława I, a więc dalszym wujem dla Alberta. Stosunki te zostały bardziej zacieśnione w wyniku małżeństwa córki Łokietka z wspomnianym już wcześniej węgierskim królem Karolem Robertem.

Przypuszcza się, że książę Albert ożenił się najpóźniej w 1347 roku z Agnieszką, córką magdeburskiego burgrabiego Burcharda I. Wnioskować można, że małżeństwo to miało  czysto polityczny wymiar. Pozwoliło ono naszemu księciu na unormowanie stosunków z dworem w Pradze, albowiem Burchard I należał do bliskich współpracowników króla Czech, zajmując w 1352 r. urząd sędziego dworu czeskiego, a od 1357 godność wrocławskiego starosty.
Ze swego małżeństwa z Agnieszką książę Albert doczekał się jedynie córki Elżbiety, która przed 1 grudnia 1359 roku poślubiła Władysława Białego, księcia gniewkowskiego. Wydaje się, że z małżeństwem tym wiązano duże nadzieje, o  czym przekonuje nas fakt, że zabiegał on o uznanie za swoich sukcesorów przyszłych wnuków. Jednak pożycie tej pary nie należało do długich i szczęśliwych, gdyż niedługo po tym Elżbieta ciężko zachorowała i równie nagle zmarła – przed 17 kwietnia 1361 roku.


Swój ostatni, a znany nam dokument, książę Albert wystawił 22 stycznia 1366 roku w Lublińcu i właśnie to skłoniło niektórych badaczy do wysunięcia hipotezy, że niedługo potem nasz książę zmarł. Zaprzecza temu jednak kilka poszlak źródłowych, które pozwalają nam przesunąć tą datę domniemanej śmierci na rok ok. 1370, a mianowicie:

-         17 kwietnia 1369 roku zakończył się pomyślnie dla strzeleckiej parafii spór z zakonem cystersów w Jemielnicy o wsie Rożniątów i Księży Las, które ostatecznie zostały przyłączone od strzeleckiego probostwa. Choć nie ma przekonywujących dowodów na to, że Albert poparł swym autorytetem strzeleckiego proboszcza, wydaje się jednak, że sytuacja taka miała prawo zaistnieć.

-         Dopiero w marcu 1370 roku z pretensjami do Strzelec wystąpił książę Niemodlina Henryk, który już wcześniej zapewnił sobie prawo do spadku na wypadek śmierci stryja (Henryk był synem Bolesława niemodlińskiego).

-         Z 28 października 1371 roku pochodzi dokument, który był wystawiony przez żonę Alberta – Agnieszkę, wtedy już wdowę, co sugeruje, że zgon jej męża nastąpił w całkiem niedawnej przeszłości. Księżna Agnieszka sprawowała władzę w Strzelcach aż do swojej śmierci, która miała miejsce 27 maja 1377 roku. Wraz z jej śmiercią zakończył się okres samodzielnego funkcjonowania księstwa strzeleckiego, które następnie zostało włączone do księstwa niemodlińskiego, a nieco później do opolskiego.

Kopia dokumentu wystawionego przez Agnieszkę w 1371 roku.
(źródło: Gaworski M., 700 lat właścicieli strzeleckiego zamku, Strzelce Opolskie 2007)




Śmierć księżnej Agnieszki została odnotowana przez zakonników cysterskich w Jemielnicy, co może sugerować, że została być może pochowana w tym właśnie klasztorze. Nie wykluczone jest również, że spoczęła tam u boku swojego męża, którego miejsce spoczynku pozostaje tajemnicą do dnia dzisiejszego. Jeszcze kilka lat temu w murach jemielnickiego klasztoru można było oglądać portrety jego dwóch fundatorów, książąt Bolesława I opolskiego i jego syna Alberta strzeleckiego. Dziś znajdują się one w Muzeum Diecezjalnym w Opolu, a jedna z ulic miasta Strzelce Opolskie nosi jego imię.

Piastowie opolscy i niemodlińscy.
(źródło: www.niemoglin.org.pl Opracowane przez M. Woźniak)







 Tekst opublikowany po raz pierwszy na starym blogu (historian.bloog.pl) dnia 11. 05.2013  |  15:03






Bibliografia:

1. Chorowska M., Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Wrocław 2003.
2. Gaworski M., 700 lat właścicieli strzeleckiego zamku, Strzelce Opolskie 2007.
3. Horwat J., Księstwo opolskie i jego podziały do 1532 roku, Rzeszów 2002.
4. Jonca K., Zarys dziejów Strzelec Opolskich (do roku 1945) [w:] Ziemia strzelecka. Szkice monograficzne, Instytut Śląski w Opolu 1970.
5. Królikowski M., Albert, książę strzelecki (ok. 1307 – 1370). Próba rysu biograficznego [w:] Kalendarz Strzelecki 2001.
6. Morawiec R., Strzelce Opolskie – dawniej i dziś, Opole 2011.
7. Reichel J., Geschichte der Stadt und Herrschaft Gross Strechlitz, AdChL 1931.
8. www.niemodlin.org.pl
9. www.wikipedia.pl








Komentarze