Czarnocin. Co z kapliczką Boże Oko?

Leśna kapliczka Boże Oko w opolskim Czarnocinie została zniszczona przez powalone w trakcie wichury drzewo. Zdarzenie to miało miejsce w drugiej połowie grudnia 2017 roku. Od tego czasu minęło już sporo czasu. Jak obecnie wygląda to miejsce i co się tam dzieje? Czy kapliczka zostanie odbudowana? Takie pytania zadaję sobie nie tylko ja, ale także mieszkańcy Czarnocina oraz okolicznych miejscowości.

Wygląd czarnocińskiej leśnej kapliczki Boże Oko w 1900 oraz w 2009 roku.
(zdjęcia zbiory własne; fot. archiwalne: fotopolska.eu; fot. współczesne: Mariusz Lipok)


Z powstaniem kapliczki wiąże się wiele lokalnych legend i historii.
Według jednej z nich w miejscu, w którym była umiejscowiona kapliczka miała kilkukrotnie objawić się św. Anna. W czasie jednego z takich objawień zaobserwowano, że udaje się Ona w kierunku góry św. Jerzego (jak to wówczas nazywano dzisiejszą Góra św. Anny), gdzie właśnie tam – z jej szczytu obserwowała wszystkich mieszkańców. W celu upamiętnienia tego wydarzenia wybudowano na wzniesieniu w lesie w XV wieku kapliczkę, która ukierunkowana została w stronę Góry św. Anny. Według podań legenda ta pochodzi z około 1485 roku.

Istnieje również inna legenda. Leśniczy spacerował po czarnocińskim lesie wraz ze swoim psem, który kilkakrotnie powracał w to samo miejsce. Zaciekawiony takim postępowaniem swojego pupila udał się za nim i jego oczom ukazał się trójkątny symbol Bożego Oka.
Boże Oko jest symbolem Opatrzności Boskiej, która towarzyszy człowiekowi przez całe życie – od narodzin aż po śmierć. Jak mówią mieszkańcy, od niepamiętnych czasów zawsze przed Wielkanocą chodzi się ze wsi do kapliczki z tzw. klekotkami.

Przed II wojną światową wygląd kapliczki był nieco inny od tego dotychczasowego, co możemy wyraźnie zobaczyć na starych fotografiach. Przy budowie współczesnej kapliczki Boże Oko pracował Józef Szłapa z rodziną oraz mieszkańcy Czarnocina. Wewnątrz ażurowej budowli na samym środku znajdował się ołtarza, a zaraz nad nim wisiał obraz symbolu Bożego Oka, który namalowany został przez Pana Grzegorza Bogoń z Leśnicy. W dniu 5 kwietnia 1998 roku kapliczka została poświęcona przez księdza proboszcza Bogdana Kaczora z Góry św. Anny.

Zniszczona kapliczka Boże Oko, styczeń 2018 r.
(zdjęcie zbiory własne, fot.: Mariusz Lipok)



Teren, na którym znajdowała się kapliczka leży w Zarządzie Lasów Państwowych, dlatego zostały uruchomione procedury, by miejsce to zostało wydzierżawione parafii w Dolnej i tym samym stałaby się ona opiekunem tego miejsca i mogłaby postawić nową kaplicę – mówi ksiądz Paweł Felsztyński , proboszcz parafii pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Dolnej, do której należy Czarnocin. Nadleśnictwo Strzelce Opolskie od samego początku angażuje się w uporządkowanie tego miejsca oraz doprowadzeniem odbudowy kapliczki "Boże Oko" do szczęśliwego finału. Wydano także zgodę jednostki nadrzędnej, tj. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na wydzierżawienie terenu parafii w Dolnej, która zdecydowała się wziąć pod opiekę to historyczne miejsce kultu. W tym miejscu cały czas modlą się ludzie. Na Św. Jana Nepomucena odprawiane są nabożeństwa majowe, a w Wielki Post prowadzona jest droga krzyżowa, której poszczególne stacje umieszczone są na drzewach znajdujących przy ścieżce prowadzącej do kapliczki leśnej.
Krzysztof Wiśniewski z Nadleśnictwa Strzelce Opolskie informuje, że aktualnie przygotowywana jest umowa dzierżawy, w której określone zostaną warunki korzystania z tego terenu, biorąc pod uwagę ochronę cennego przyrodniczo fragmentu lasu oraz zabezpieczenie interesów lokalnej społeczności.
Gdy parafia będzie już dzierżawcą tego terenu, to zamierzamy odbudować kapliczkę w formie przedwojennej Waldkapelli – kaplicy leśnej. Może górale jako dobrzy cieśle podejmą się tego zadania… - zastanawia się proboszcz Paweł Felsztyński.

W tym roku (2019) Czarnocin odwiedziłem dwa razy: 23 kwietnia oraz 11 września. Jak można dobrze zauważyć na poniższych fotografiach, miejsce to jest już uporządkowane i poza tym, na chwilę obecną nic więcej się tam nie dzieje. Jest chyba nawet mniej odwiedzane przez ludzi, gdyż coraz bardziej zarasta. Należy jednak mieć nadzieję, że już niedługo się to zmieni.

Wzdłuż leśnej dróżki prowadzącej do miejsca, gdzie znajdowała się kapliczka Boże Oko umieszczone są na drzewach stacje drogi krzyżowej. Widzimy także obrazy przedstawiające św. Annę oraz św. Jana Nepomucena.



Miejsce, w którym znajdowała się kapliczka Boże Oko. Zdjęcia z dnia 23.04.2019 r.
(zdjęcia zbiory własne, fot.: Mariusz Lipok)



To samo miejsce w dniu 11.09.2019 r.
(zdjęcie zbiory własne, fot.: Mariusz Lipok)






Materiał filmowy z 2011 roku, na którym możemy piękno Czarnocina oraz ówczesny wygląd leśnej kapliczki: https://youtu.be/hecfhykaaj4



Materiał filmowy zniszczonej kapliczki nagrany dnia 06.01.2018 r.: https://www.youtube.com/watch?v=LvOBbunR2rY






Źródło:
Strzelec Opolski nr 25 (1031), wydanie z dnia 18 czerwca 2019 roku, str.11.


Komentarze