W piątek, 30 października 2020 roku Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu upamiętniła więźniów politycznych okresu stalinowskiego, którzy osadzeni zostali, a następnie zmarli w Zakładzie Karnym nr 1 w Strzelcach Opolskich.
Na ogrodzeniu strzeleckiego cmentarza parafialnego, w okolicy tzw. „mogiły polskich lotników”, zawisły kartki z informacjami o trzynastu takich więźniach. Spośród przypomnianych osób większość stanowili dwudziestokilkulatkowie. Ani jeden z nich nie ma do dnia dzisiejszego swojego grobu. Miejsca, gdzie mogą znajdować się szczątki ustalane są przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ich nieoznaczone mogiły mogą znajdować się w dawnych granicach strzeleckiego cmentarza parafialnego. Niebawem możemy dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.
Osoby, które mogą mieć jakiekolwiek informacje na temat pochówku więźniów politycznych na terenie Strzelec Opolskich bardzo proszone są o kontakt.
W czasie Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wspomnijmy także tych, którzy za wierność Ojczyźnie stracili swój największy skarby – życie. W sposób szczególny pamiętajmy o tych, którzy nie mają do dziś swoich grobów.
"Brat mój Władysław nie wrócił z więzienia, zmarł śmiercią tragiczną w obozie pracy w Strzelcach Opolskich przez uduszenie z braku powietrza w bunkrze karnym. (...) Na okoliczność jego śmierci podaję świadka - byłego współwięźnia (...). Był to mój jedyny brat. Było nas dwoje. (...) Nadmienię, że chciałam zamówić Mszę świętą gregoriańską za Jego duszę i wystawić pomnik na Jego grobie." - fragmenty listu siostry Władysława Szpaka (1927-1951).
Warto dodać, że w latach 1945 – 1955 z przebywających w więzieniach i obozach w Strzelcach Opolskich zmarło łącznie około 230 osób. Ośrodek Pracy Więźniów (OPW) przy ul. Matejki był przeznaczony w większości dla więźniów politycznych. Jednak nie wszyscy więźniowie zmarli w więzieniu, gdyż duża ich część zmarła także w szpitalu.
(zdjęcia zbiory własne, fot.: Mariusz Lipok, 31.10.2020)
Źródło:
Komentarze
Prześlij komentarz