Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią COVID-19 do pobliskiej Jemielnicy wraca Jarmark Cysterski. Impreza cykliczna, odbywająca się co roku dnia 1 maja, w ramach którego prowadzone są także Obchody Diecezjalnego Święta Rodziny. W tym 2022 roku wypada już jubileuszowy X Jarmark Cysterski.
Wspomnijmy jak to było na pierwszym takim jarmarku, który odbył się w niedzielę 4 września 2011 roku.
Zapraszam serdecznie do zapoznania się i przypomnienia sobie tego wydarzenia uwiecznionego na fotografiach sprzed 11 lat.
Pierwsze wzmianki o Jemielnicy sięgają 1225 roku. Wieś została ulokowana na prawie niemieckim w początkach XIII wieku. Ogromnym znaczeniem w historii Jemielnicy było założenie w drugiej połowie XIII wieku opactwa cystersów, którzy oddziaływali na okoliczne tereny nie tylko religijnie, ale także gospodarczo. Pod wpływem gospodarki cysterskiej znakomicie rozwinęło się w Jemielnicy młynarstwo (8 młynów w XVII w.) W dobrach klasztornych uprawiano rośliny zbożowe (XVIII w. głównie proso), chmiel, winną latorośl, hodowano owce i niewielką liczbę krów. Doskonale była rozwinięta również gospodarka rybna i pszczelarstwo.
Opactwo istniało już w 1289 roku. W zapiskach z XIV wieku jemielnicki klasztor nazwany został fundacją książęcą. Fundatorami opactwa byli: książę opolski Bolko, który wybudował w 1307 r. prowizoryczne drewniane pomieszczenia dla zakonników oraz jego syn Albert książę strzelecki, który ufundował murowaną świątynię i klasztor.
Obecnie to kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którego budowę ukończono w 1328 roku. Na większą uwagę zasługuje wystrój jego wnętrza i sylwetka architektoniczna, która łączy styl gotycki i barokowy (w latach 1733 – 1740 przebudowywany został na styl gotycki). Wewnątrz kościoła, dawniej klasztoru, znajdują się cenne malowidła słynnego śląskiego malarza Michaela Willmanna oraz piękne rzeźby, ponadto szesnaście barokowych ołtarzy i rokokowe organy - to najważniejsze osiągnięcia śląskiej sztuki snycersko - rzeźbiarskiej okresu baroku.
Zainteresowanych szczegółową historią jemielnickiego opactwa oraz zakonem cystersów zapraszam na: http://szlakcysterski.opw.pl/ oraz http://siecnajciekawszychwsi.pl/18/jemielnica.html
Jarmark Cysterski ma na celu przybliżenie przybyłym gościom rzeczywistość średniowiecznej Jemielnicy w epoce Cystersów, wprowadzając ich jednocześnie w niezwykły, tętniący życiem świat osady handlowej oraz prezentując ówczesne rzemiosło, muzykę, tańce oraz metody walki. Odbywa się on corocznie dnia 1 maja w zabytkowym centrum wsi. Program imprezy wzbogacony jest w warsztaty dla dzieci z pisania gęsim piórem, garncarstwa, wikliniarstwa, czerpania papieru, itp. Nie brakuje również programu artystycznego przygotowanego przez uczniów z jemielnickich szkół, a w zabytkowym spichlerzu można oglądać tematyczne wystawy. Jarmark Cysterski w Jemielnicy wprowadza gości w odległe czasy średniowiecza i ówczesnych jarmarków, gdzie spotykali się ludzie ze wszystkich stron świata. Całość ma na celu pokazanie dawnego życia w cysterskiej wsi.
FOTORELACJA z pierwszego Jarmarku Cysterskiego w Jemielnicy:
Zapraszam serdecznie na tegoroczny X Jarmark Cysterski w Jemielnicy.
Komentarze
Prześlij komentarz