Okolicznościowy proporczyk i zarys historii działalności ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Pionier” funkcjonującego przy Fabryce Maszyn Rolniczych „Agromet-Pionier” w Strzelcach Opolskich.
Po zakończeniu II wojny światowej, latach wyrzeczeń i niedostatku, ktoś na wyższych szczeblach władzy zrozumiał, że oprócz pracy fizycznej społeczeństwu należy się coś dodatkowego. Ktoś zwrócił uwagę, że sprawność fizyczna jest jedną z odznak dobrego samopoczucia i zdrowia człowieka. Wobec zmian pokoleniowych, jakie nastąpiły w kraju, również poprzez sport należało szukać nowych zasad współżycia i skutecznych form integracji środowiskowej. "To tylko droga, ale w dobrym kierunku – reszty muszą dopełnić sami zainteresowani" - te słowa stały się mottem do rozpoczęcia działalności sportowo-rekreacyjnej w wyzwolonej Polsce.
Szybki wzrost ludności, zwłaszcza tej napływowej do miast, jej kulturowe zwyczaje, nawyki i poglądy, były przyczynkiem do licznych pokoleniowych konfliktów i sporów. Grupy świadomie myślących ludzi, działaczy i aktywistów sportowych, chciały czymś zaimponować, pobudzić do większej aktywności fizycznej młodzież i dorosłych, uczących się i pracujących oraz osoby starsze, w ramach specjalnych programów. Z tak umotywowanych dążeń zrodził się pomysł stworzenia amatorskiego ruchu sportowego, promującego sport i rekreację.
Podczas Krajowej Narady Aktywu Sportowego 17 lutego 1956 roku w Warszawie zapadła decyzja o powołaniu TKKF. W trakcie tej narady dyskutowano m. in. konieczność powołania organizacji sportu masowego. Spośród dwu wniosków: reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i powołania Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, postanowiono przychylić się do drugiego.
Dnia 3 maja 1957 roku, Krajowa Konferencja Założycieli, która odbyła się w Warszawie, przyjęła uchwałę o powołaniu do życia Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Założycielami TKKF były stowarzyszenia sportowe: AZS, LZS, „START”. Konferencja zatwierdziła statut TKKF, jako stowarzyszenia zrzeszającego ogniska TKKF z terenu kraju, ustaliła zasady powoływania instancji wojewódzkich i tworzenia ognisk terenowych, wybrała tymczasowy Zarząd Główny TKKF.
Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej z siedzibą w Warszawie tworzy zrzeszeniową strukturę funkcjonującą na terenie całej Rzeczypospolitej Polskiej. W województwach działają Wojewódzkie Związki TKKF w liczbie 15, a także Regionalne, Międzypowiatowe, Okręgowe, Powiatowe i Miejskie TKKF w liczbie ponad 50, jako samodzielne prawnie związki stowarzyszeń kultury fizycznej – będące członkami zwyczajnymi bezpośrednimi i pośrednimi TKKF.
TKKF od chwili założenia oferowało swym członkom, a także wszystkim chętnym, różne formy rekreacji, nie stawiając przy tym żadnych wymagań i ograniczeń, co do wieku, sprawności, przynależności wyznaniowej i społeczno – politycznej, jak w przypadku przynależności do Sokoła. Ćwiczyć mógł każdy, a zespoły ćwiczebne, spartakiady, turnieje, festyny, konkursy, zloty ognisk TKKF i inne formy działalności sportowo-rekreacyjnej, były i nadal są otwarte dla wszystkich.
Program TKKF kierowany jest do zróżnicowanych grup wiekowych. Uwzględnia różnorodne potrzeby i zainteresowania indywidualne, możliwości ekonomiczne społeczności lokalnych, aktualną modę, krajowe, europejskie i światowe tendencje w rozwoju sportu dla wszystkich.
Podstawowa działalność programowa realizowana jest w środowisku w formie:
- sekcji i zespołów ćwiczebnych różnych specjalności,
- imprez sportowo-rekreacyjnych o różnej treści programowej i różnym zasięgu, oraz integracyjnych imprez sportowo-rekreacyjnych, a także turystycznych,
- obozów sportowych i sportowo-rekreacyjnych dla dzieci oraz młodzieży z UKS i stowarzyszeń kultury fizycznej, środowisk o niskim statusie materialnym, a także obozów rodzinnych i rekreacyjno-zdrowotnych promujących prozdrowotne formy aktywności ruchowej,
- szkolenia wolontariuszy sportu dzieci i młodzieży i instruktorów rekreacji ruchowej różnych specjalności,
- zajęć w ośrodkach terapii ruchowej dla osób III wieku i ośrodkach dla osób dorosłych z nadwagą oraz ośrodkach – biegu po zdrowie.
Kolejny proporczyk znajdujący się w mojej kolekcji jest proporczykiem okolicznościowym wydanym z okazji XX-lecia istnienia ogniska "Pionier", działającego przy Fabryce Maszyn Rolniczych w Strzelcach Opolskich. Rocznica ta przypadła w 1978 roku.
Zarys historii powstania i upadku strzeleckiej Fabryki Maszyn Rolniczych Agromet - Pionier został przedstawiony w ciekawy sposób w jednym z filmów dostępnych w internecie.
Jak już wspomniano wyżej Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej od samego początku oferowało wszystkim swoim członkom różne formy rekreacji, nie stawiając przy tym żadnych wymagań i ograniczeń, co do wieku, sprawności czy też wyznania. Również przy fabryce Agromet – Pionier (w pierwszych latach jej działalności posługiwano się nazwą „Fabryka Sprzętu Rolniczego”) w Strzelcach Opolskich zaczęło funkcjonować ognisko TKKF. Początki działalności tego ogniska w tym zakładzie pracy sięgają 1958 roku. Jednak dopiero około 1966 roku z jego inicjatywy zaczęła rozwijać się tam nowa forma wypoczynku, w której uczestniczyli pracownicy, amatorzy sportów wodnych i wędkarstwa, tak zwane wczasy pod namiotami. W 1966 roku uczestniczyło w niej około 90 osób. Stawiano na propagowanie aktywnego wypoczynku połączonego z krajoznawstwem. Biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie taką formą wypoczynku postanowiono w 1967 roku zorganizować przyzakładowy ośrodek wczasowy pod namiotami, który zlokalizowany został w ówczesnym województwie olsztyńskim. Ponadto fabryka wynajęła dom w Zakopanem o 25 miejscach, gdzie pracownicy korzystali ze zniżek, a opłaty za 14 dniowe wczasy wynosiły od 120 do 600 zł od osoby w zależności od wynagrodzenia.
Formy takiego wypoczynku polegały na organizowaniu m. in. międzywydziałowych spartakiad, konkursów sportowych dla dzieci, konkursów strzeleckich, łuczniczych, piłki siatkowej. Organizowaniu wycieczek wypoczynkowych i krajoznawczych, wycieczek turystycznych, rajdów pieszych, motorowych i obozów letnich. Dzięki temu załoga fabryki miała możliwość lepszego zintegrowania się, a także poznania najpiękniejszych zakątków kraju, jego zabytków oraz historii. Taki sposób odpoczynku okazał się bardzo atrakcyjny i liczba chętnych na skorzystanie z niego niemal cały czas wzrastała.
O ile początkowo pracą PTTK i TKKF interesowało się kilkanaście osób, to do roku 1968 liczba członków tych organizacji liczyła już 300 osób, w tym 12 przeszkolonych "organizatorów turystyki" oraz jak to się wówczas mówiło - 12 przeszkolonych "przodowników turystyki kwalifikowanej", 6 " strażników przyrody" i kilku opiekunów zabytków. W samych imprezach własnych wymienionych organizacji w 1967 roku brało udział około 966 uczestników. Przyzakładowe koło TKKF działało niemal do końca funkcjonowania fabryki Agromet-Pionier w Strzelcach Opolskich.
Może ktoś z Państwa był działaczem agrometowskiego TKKF lub uczestnikiem organizowanych tam wydarzeń i chciałby się podzielić swoimi wspomnieniami z okresu jego działalności? Być może zachowały się u kogoś fotografie obrazujące organizowane wydarzenia? Zapraszam do komentowania tego postu lub do bezpośredniego kontaktu mejlowego: lipok.mariusz@gmail.com
Źródła:
1. Biuletyn Okolicznościowy z okazji XX-lecia istnienia Fabryki Sprzętu Rolniczego "Pionier" w Strzelcach Opolskich (1948-1968). Strzelce Opolskie, lipiec 1968 r.
2. https://tkkf.com/o-nas/historia (dostęp: 06.05.2023)
3. http://chtkkf.nstrefa.pl/index.php/o-nas/74-historia-i-dzialalnosc-tkkf (dostęp: 06.05.2023)
Komentarze
Prześlij komentarz