Więzienie w Strzelcach Opolskich (wówczas Gross Strehlitz – Wielkie Strzelce) już z założenia miało być jednym z najnowocześniejszych jakie powstawało na terenie ówczesnego państwa Pruskiego, w granicach którego nasze miasto się znajdowało.
Znaczny wzrost ludności, intensywny rozwój przemysłowy Prus w drugiej połowie XIX i w początkach XX wieku, a także duża migracja ludności spowodowała nie tylko same pozytywne zjawiska społeczne, ale także wzrost przestępczości. Wobec osób, które łamały prawo sądy coraz częściej orzekały kary więzienia, a czasowa ich izolacja od społeczeństwa stała się powszechnie stosowanym środkiem karnym. Działające dotychczas przy gmachach sądów obwodowych i powiatowych małe obiekty spełniające rolę więzienia były przepełnione i z trudem pełniły przeznaczone im funkcje. Znajdowały się one także bardzo często w piwnicach, w starych obiektach o słabym zabezpieczeniu. Również i duże więzienia, zwane samodzielnymi zakładami egzekucyjnymi, które podlegały Zarządowi Więziennictwa w Berlinie, pękały w szwach. W takiej sytuacji w drugiej połowie XIX wieku władze pruskie – dysponując znacznymi środkami finansowymi – rozpoczęły na wielką skalę budowę, dużych i nowoczesnych więzień.
Nowo powstające więzienia były z definicji instytucjami publicznymi, ponieważ zbudowane zostały przez państwo oraz ich regionalne struktury. Miały one być nie tylko miejscami przeznaczonymi w pierwszej kolejności do odbywania kar, ale także przygotowującymi do powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie. Ich budowanie było również ściśle związane z postępującym procesem kodyfikacji prawa karnego oraz stanowiły część infrastruktury państwowej potrzebnej do przeprowadzanie procesów karnych i do wykonywania wyroków sądowych.
Prężnie rozwijające się w XIX wieku Strzelce doznały zahamowania rozwoju po wojnie francusko – pruskiej (1870 – 1871). Wynikało to nie tylko z wysłania na front ze stacjonującego w tym mieście garnizonu 15. pułku dragonów armii pruskiej oraz późniejszego zlikwidowania go przez władze państwowe, ale także z powodu utraty rynków zbytu dla strzeleckich rzemieślników i rosnącej przestępczości. Wspomniany garnizon funkcjonował w mieście przez około 125 lat, przyczyniając się znacznie do jego rozwoju. Dzięki niemu w Strzelcach powstała tak zwana klasa średnia. Przybywali także nowi ludzie aby się tutaj osiedlić, żyć i prowadzić swoje interesy. Miejscowi rzemieślnicy, tacy jak np. piekarze, rzeźnicy, krawcy, itp., sprzedawali swoje wyroby nie tylko mieszkańcom miasta, ale także wojsku, pomnażając w ten sposób swoje wpływy. Dzięki temu również do kasy miejskiej wpływało więcej pieniędzy z podatków, co umożliwiało rozbudowę miejscowej infrastruktury.
Rosnąca także w Strzelcach, po wojnie francusko – pruskiej, fala bezrobocia i przestępczości przysporzyła ówczesnemu burmistrzowi miasta – Ehernfriedowi Gundrum sporo problemów. Dodatkowo postanowienie władz sądowniczych z 1879 roku o rozwiązaniu w Strzelcach Sądu Powiatowego wpłynęło ujemnie na sytuację gospodarczą miasta. Strzelce pozostały siedzibą Sądu Okręgowego z pięcioma etatami sędziowskimi i odpowiednio zmniejszoną liczbą innych urzędników sądowych. Starania magistratu o zastąpieniu sądu powiatowego sądem grodzkim, pozostały bez skutku.
Znajdujące się dotychczas na najniższym piętrze, północno – wschodniego skrzydła strzeleckiego ratusza, pomieszczenia więzienia sądu, nie odpowiadały już pod względem ilości i wielkości cel oraz fatalnych warunków higienicznych, wymogom zmieniających się czasów. Konieczna stała się budowa nowego więzienia, ale nie takiego na potrzeby lokalne, lecz dużej jednostki, która wypełniła by pustkę po garnizonie wojskowym, a tym samym podniosłaby prestiż miasta. Burmistrz Gundrum zaoferował skarbowi sądowemu odpowiedni do tego celu teren oraz część funduszy, które pozyskał w ramach reparacji po wojnie francusko – pruskiej (1870 – 1871). Zgoda na budowę przyszła w drugiej połowie 1885 roku. Uwzględniając nowe założenia systemu więziennictwa, o których wspomniano już wyżej, rozpoczęto budowę dużego i nowoczesnego zakładu karnego w ówczesnych Wielkich Strzelcach.
Dnia 27 marca 1886 roku, w specjalistycznym czasopiśmie poświęconym budownictwu i architekturze „Centralblatt der Bauverwaltung" wydawanym przez Ministerstwo Robót Publicznych w Berlinie, ukazał się artykuł dotyczący budowy więzienia w Strzelcach.
Poniżej przedstawiam wersję już przetłumaczoną tego artykułu.
"Latem ubiegłego roku rozpoczęły się prace przy budowie nowego zakładu karnego w Wielkich Strzelcach, którego celem jest zaradzenie przeludnieniu śląskich więzień, które od dawna postrzegane jest jako stan zagrożenia.
Po długich wstępnych negocjacjach pozyskano jako teren budowy wolną i zdrową działkę o powierzchni ok. 14 ha pomiędzy miastem a stacją kolejową, która według przeprowadzonych badań okazała się korzystna pod względem podłoża, zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Według projektu sporządzonego w Departamencie Budownictwa w Ministerstwie Robót Publicznych na podstawie informacji od Radcy ds. Budownictwa Endella, zespół budynków, którego plan sytuacyjny oraz rzuty parteru i trzeciego piętra budynku głównego są tu reprodukowane, jest generalnie wzorowany na nowym budynku w Herford w Westfalii ukończonym w 1883 r. i opisanym w wydaniu tego czasopisma z 1884 r., s. 91. Wprowadzono jednak pewne innowacje, zwłaszcza w budynku głównym, które mają na celu maksymalne obniżenie stosunkowo wysokich kosztów systemu parterowego. Przede wszystkim zrezygnowano z typowego podpiwniczenia pomieszczeń magazynowych, karcerów, kotłowni itp., natomiast posadzka najniższej kondygnacji została osadzona bezpośrednio w gruncie i ułożona mniej więcej na tej samej wysokości, a ponadto nad parterem wybudowano trzy kondygnacje, które przekształcono w cele, dzięki czemu uzyskano znacznie większe niż wcześniej wykorzystanie zamkniętej przestrzeni na cele penitencjarne.
Odbiegając od poprzednich uwag, uznano również
za konieczne zakwaterowanie tych więźniów, którzy w ciągu dnia
pracują razem w kuchniach, na farmach, itp. nie w zwykłych
żelaznych celach sypialnych, które są przyczyną wielu skarg i
niedogodności, ale w ceglanych celach o mniejszych wymiarach. O ile
zwykłe cele aresztu otrzymały zgodnie z projektem ustawy o
wykonywaniu kary w Rzeszy przestrzeń powietrzną około 22 cbm, o
tyle niektóre cele, zwłaszcza w tylnym skrzydle podłużnym, ze
względu na prowadzenie pewnych prac otrzymały większą przestrzeń
28 cbm, a także mają być utworzone tzw. cele sypialne o
przestrzeni powietrznej około 14 cbm. Łącznie do dyspozycji jest
559 pomieszczeń celnych, z czego po odliczeniu przez oddziałowych 6
karcerów i 12 cel do płukania, 430 cel ma służyć jako izolatki w
dzień i w nocy, a 100 jako cele sypialne. Na szczególną uwagę i
odstępstwo od dotychczasowych wyjaśnień zasługuje ujednolicenie
wszystkich punktów grzewczych systemu podgrzewania ciepłej wody
użytkowej na parterze w pomieszczeniu znajdującym się pod holem
centralnym i mocno odgrodzonym od korytarzy trzech skrzydeł komórek,
który to nowy układ można określić jako postęp, zwłaszcza
wobec faktu, że dotychczasowy układ poszczególnych piwnic
grzewczych w środku skrzydeł uniemożliwiał lub co najmniej bardzo
utrudniał jednolitą regulację i monitorowanie pracy. W tym celu
parter wyobrażonego pomieszczenia pod halą centralną jest
pogłębiony w stosunku do pozostałych części parteru tylko w
stopniu wynikającym z koniecznego spadku rur powrotnych. Pod innymi
względami więzienie w Herford będzie służyć jako wzór dla
pozostałych obiektów i konstrukcji, z tą różnicą, że w celu
dalszego zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego zastosowana
zostanie całkowicie ognioodporna konstrukcja obudów świetlików i
galerii, podobnie jak ma to miejsce obecnie w nowo budowanym
więzieniu w Preungesheim koło Frankfurtu nad Menem.
Układ
grupowy budynków pomocniczych i mieszkań urzędniczych widoczny
jest na planie sytuacyjnym.
Całkowity
koszt budowy szacowany jest na 1.670.000 marek, do tego dojdzie
jeszcze 160.000 marek na zakup wyposażenia, odzieży i przedmiotów
do przechowywania. Zakończenie budowy, której szczegóły mają być
opublikowane w Zeitschritf für Bauwesen, ma potrwać około czterech
lat. Budowę nadzorować będzie wspólna komisja powołana przez
Ministrów Spraw Wewnętrznych i Robót Publicznych, której
urzędnikami technicznymi są: Radca ds. Budownictwa Endell, Radca
Rządowy i Radca ds. Budownictwa Laessig w Opolu oraz Powiatowy
Inspektor Budowlany Moebius w Wielkich Strzelcach. Specjalne
kierownictwo budowy powierzono rządowemu mistrzowi budowlanemu
Baumertowi".
Archiwum Państwowe w Opolu posiada bogaty zbiór dokumentów dotyczących budowy więzienia w Strzelcach Opolskich.
BIBLIOGRAFIA:
1. Ackermann F., Grüss aus Wronke. Zakład Karny we Wronkach jako miastotwórcza infrastruktura państwowa, Instytut Historii PAN, Warszawa 2019.
2. Archiwum Państwowe w Opolu, Zbiory kartograficzne, Rejencja Opolska.
3. Centralblatt der Bauverwaltung, Jahrgang VI., 1886 Nr 13, Berlin 27.03.1886.
4. Czermański K., Powstanie i organizacja pruskiego więzienia w Sztumie [w:] Komunikaty Mazursko – Warmińskie, 2016, nr 1 (291).
5. Kurek A., Areszty i zakłady karne Opolszczyzny, Opole 2013.
6. Morawiec R., Strzelce Opolskie – dawniej i dziś, Opole 2011.
7. Mutz K., Burmistrzowie Strzelec Opolskich 1809-2009, Strzelce Opolskie 2009.
8. Pawlak K., Za kratami więzień i drutami obozów (zarys dziejów więziennictwa w Polsce), Kalisz 1999.
Komentarze
Prześlij komentarz