Kościół Bożego Ciała w Strzelcach Opolskich.


Historia tego kościoła sięga XIX wieku i był on wówczas miejscem modlitwy strzeleckich ewangelików. Budowę kościoła rozpoczęto w latach 1825 – 1826 według planów Ernsta Samuela Friebla. Początkowo wzniesiona była niewielka sala, która miała służyć jako miejsce modlitwy tutejszych protestantów. Z biegiem czasu sala ta została rozbudowana tak, że stała się domem modlitwy. Około 1888 roku została dobudowana wieża, stopniowo wyposażono świątynię w ołtarz i ambonę oraz ozdobiono witrażami. Budynek kościoła nie posiada określonego stylu, jest on murowany z cegły i otynkowany. Okna są zamknięte pół kuliście. Chór wykonany jest z drewna i wsparty był kiedyś na czterech drewnianych słupach.


1915-1922.jpg
1945-1950.jpg
(zdjęcia archiwalne: fotopolska.eu)


Po II wojnie światowej w kościele tym skupiało się początkowo duszpasterstwo dla ludności zabużańskiej, które prowadzone było przez księdza Tadeusza Blicharskiego. Odprawiane były tam Msze Św. oraz udzielano sakramentów świętych. Wkrótce potem kościół przy ulicy Opolskiej wrócił do prawowitych właścicieli i przez pewien czas znów odbywał się w nim nabożeństwa ewangelickie. Jednak chrześcijan tego wyznania było w Strzelcach Opolskich coraz mniej i już w latach sześćdziesiątych XX wieku obiekt ten został opuszczony i ulegał powolnej dewastacji. Wobec faktu niszczenia tego kościoła, zaistniała potrzeba jej wyremontowania. 

W księgach wieczystych świątynia ta zawsze figurowała jako własność kościoła ewangelicko – augsburskiego. Rozpoczęto starania o przejęcie świątyni przez Kościół rzymsko – katolicki, którymi kierował ówczesny proboszcz parafii św. Wawrzyńca ksiądz JerzyStellmann. Konsystorz Kościoła ewangelicko – augsburskiego z jego biskupem Januszem Narzyńskim oraz ks. Rudolf Pastucha, senior ewangelickiej diecezji katowickiej, do której administracyjnie należał ten kościół i proboszcz świątyni ks. Stanisław Żwak z Opola, ustosunkowali się pozytywnie do prośby diecezji o przejęcie kościoła. W dniu 7 lipca 1982 roku kościół został ostatecznie zakupiony przez parafię w Strzelcach Opolskich. Natychmiast przystąpiono do rozbiórki elementów całkowicie zniszczonych oraz do kapitalnego remontu. Wymieniono więźbę dachową, dach, strop i niektóre elementy ścian. Odnowiono witraże. Dzięki ofiarnej pomocy parafian stosunkowo szybko zaadaptowano świątynię do wymogów liturgii wyznania rzymsko – katolickiego. Kościół został wyposażony w nowy ołtarz, tabernakulum, ambonę i konfesjonał. W dniu 6 czerwca 1985 roku w uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, ks. bp ordynariusz Alfons Nossol, przy bardzo licznym udziale strzeleckich wiernych dokonał konsekracji odnowionej świątyni pod wezwaniem Bożego Ciała. Podczas Mszy św. modlono się o jedność Kościoła Chrystusowego, co zbiegło się akurat z trwającymi w tych dniach w Opolu obradami komisji dla dialogu między Kościołami prawosławnym i katolickim. W dowód uznania dla całej parafii oraz za wierność powołaniu kapłańskiemu i trud kierowania remontem kościoła ksiądz biskup ordynariusz przekazał ks. proboszczowi Stellmannowi odznaczenie papieża Jana Pawła II, który mianował go prałatem, swoim osobistym kapelanem. Pod koniec uroczystości nominację osobiście przekazał ks. bp ordynariusz. Odnowiony kościół pod wezwaniem Bożego Ciała jest szczególnym miejscem uwielbienia Chrystusa Eucharystycznego. Każdego dnia mieszkańcy Strzelce Opolskich oraz okolicznych miejscowości, a także przejezdni mają możliwość uczestniczenia w adoracji Najświętszego Sakramentu.

P1010800.JPG
P1120867.JPG
P1120866.JPG
P1120917.JPG
P1120930.JPG
P1120924.JPG
witraże z prawej.jpg
witraże z lewej.jpg P1120934.JPG
(zdjęcia współczesne: zbiory własne)





 Materiał video:






Bibliografia:

1. Mroncz B., Konsekracja odremontowanego kościoła poewangelickiego w Strzelcach Op. [w:] Głos świętego Wawrzyńca, pismo parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, nr specjalny, czerwiec 1994 r.
2. Smoleń S., T., Strzelce Opolskie. Miasto i kościół na przełomie wieków, Strzelce Op. 2008.
3. 100 – lecie poświęcenia kościoła p. w. św. Wawrzyńca w Strzelcach Op. 1907 – 2007. Praca zbiorowa pod red. Teresy Smoleń i Stanisława Tubka, Strzelce Opolskie 2007.



Opublikowane po raz pierwszy na starym blogu (historian.bloog.pl) dnia 29. 06.2015  |  21:29


Komentarze