Kapliczka słupowa na strzeleckim cmentarzu.


Znajduje się ona nieopodal kościoła p.w. św. Barbary, po jego prawej stronie wchodząc na cmentarz bramą przy skrzyżowaniu ulic Gogolińskiej i Opolskiej, obok drewnianego ogrodzenia, za którym przebiega droga krajowa nr 94. Stoi tam już przeszło 400 lat, choć jej obecny wygląd stanowi jedynie część tego, czym była na początku.

Wygląd kapliczki od strony ulicy Opolskiej.
(zdjęcie zbiory własne)


Fragment cmentarza parafialnego w Strzelcach Opolskich z drewnianym kościołem św. Barbary oraz widoczną z prawej strony kapliczką słupkową. Zdjęcie z lat 1920 – 1930.   (źródło: fotopolska.eu)



Pomimo tego że jest ona tam już tak długo, zapewne mniejsza część mieszkańców naszego miasta zdaje sobie z tego sprawę. Jest bo jest. Ale co na niej jest?  Sam dopiero niedawno się dowiedziałem o tym ”małym szczególe”, który zwykle był mi niezauważalny. Chodzi mianowicie o niewielki, wykuty z żelaza wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego. Jest to prawdopodobnie jeden z najstarszych zachowanych w naszym mieście i nie tylko taki element.

Kapliczka ta jest typem kapliczki słupowej, wymurowana z cegły i kamienia na kwadratowej podstawie.Posiada ona cztery wnęki, w których dziś znajdują się obrazy z wizerunkiem Jezusa (obrazy pochodzą z ostatniego wieku).We wschodniej wnęce znajduje się obraz Jezusa z Nazaretu (jest to wnęka od strony wejścia bramą przy skrzyżowaniu ulic Gogolińskiej z Opolską), we wnęce południowej obraz Jezu Ufam Tobie (jest to wnęka znajdująca się od strony płotu cmentarza), natomiast we wnęce północnej i zachodniej znajdują się przedstawienia Serca Jezusa. Co znajdowało się w tych wnękach wcześniej, tego jeszcze nie zdołałem ustalić.

Nie wiadomo również, kto był fundatorem tej kapliczki. Wiadomo jednak, że pod wspomnianym wcześniej metalowym wizerunkiem znajduje się data 17.V.1667. Prawdopodobnie jest to data ustawienia w tym miejscu lub też poświęcenia tej kapliczki. 17 maj 1667 roku był dniem świątecznym, przypadło wówczas święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa, a jak wiadomo powszechnie święto te jest ruchome. 
Zmartwychwstały Jezus symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią oraz zwycięstwo nad grzechem, daje nadzieję na życie wieczne w „domu Ojca”.

Kapliczka od strony wschodniej (wejścia na cmentarz bramą przy skrzyżowaniu ulic Gogolińskiej i Opolskiej). 
(zdjęcie zbiory własne)




Obrazy z przedstawieniem Jezusa (z lewej: wnęka południowa - obraz Jezu Ufam Tobie, z prawej: wnęka północna - obraz Serce Jezusa).
(zdjęcia zbiory własne)



Obrazy z wizerunkiem Jezusa (z lewej: wnęka wschodnia - Jezus z Nazaretu, z prawej: wnęka zachodnia - Serce Jezusa).
(zdjęcia zbiory własne)






Symbolika obrazów: 

Widok na kapliczkę sprzed cmentarnego kościółka p.w. św. Barbary.
(zdjęcie zbiory własne)




Szczyt kapliczki oraz zbliżenie na wykutą z żelaza postać Zmartwychwstałego Jezusa oraz widoczna - wycięta pod nią data 17 V 1667.(zdjęcia zbiory własne)




Zainteresowanych tematem kapliczek znajdujących się na terenie ziemi strzeleckiej zapraszam na stronę:   www.kapliczkistrzeleckie.pl 


 Tekst opublikowany po raz pierwszy na starym blogu (historian.bloog.pl) dnia 29. 07.2013  |  21:21




Bibliografia:

1. Kubik R., Smykała P., Krzyże i kapliczki w gminie Strzelce Opolskie [w:] Strzelec Opolski, kwiecień 2012.
2. Morawiec R., Strzelce Opolskie – dawniej i dziś, Opole 2011.
3. Smoleń S., T., Strzelce Opolskie. Miasto i kościół na przełomie wieków. Strzelce Opolskie 2008.
4. www.kapliczkistrzeleckie.pl
5. www.wikipedia.pl



Komentarze