Ks. Johannes Madey – proboszcz parafii św. Wawrzyńca z XIX w.


Spośród kilku zachowanych starych tablic nagrobnych, które znajdują w lapidarium nieopodal kościoła św. Wawrzyńca, jedna należy do proboszcza parafii z połowy XIX wieku. Johannes Maday - proboszcz strzeleckiej parafii św. Wawrzyńca w latach 1838 – 1856. 

Jakiś czas temu pisałem na temat lapidarium znajdującego się nieopodal kościoła św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich: https://historianbloog.blogspot.com/2018/09/lapidarium-pozostaosc-po-dawnym.html Spośród zachowanych tam kilku starych tablic nagrobnych, znajduje się jedna niepozorna z napisem Johannes Madey... 
Przeglądając książki na temat historii kościoła parafialnego św. Wawrzyńca trafiłem na kilka informacji dotyczących tego proboszcza oraz sytuacji jaka wówczas zaistniała na terenie naszego miasta. Zainteresowanych zapraszam do lektury.





Johannes Madey urodził się 28 maja 1801 roku w Mokrym Dańcu. Przed objęciem urzędu proboszcza w strzeleckiej parafii pracował jako wikary w jednym z berlińskich kościołów. W dniu 9 września 1839 roku przybył do Strzelec książe biskup Leopold hrabia von Sedlnicky, który po wcześniejszym noclegu u hrabiego Renarda udaje się następnego dnia w dalszą podróż. Dnia 14 września strzelecką parafię wizytuje  oraz udziela bierzmowania 2500 osobom biskup sufragan Daniel Latussek, który działał w Strzelcach jako wikary w roku 1814, za czasów proboszcza Larischa. Johannes Madey objął strzelecką parafię pod wezwaniem św. Wawrzyńca 15 lipca 1838 roku. tydzień po śmierci wcześniejszego proboszcza Johannesa von Larischa.

Lata czterdzieste XIX wieku na Górnym Śląsku to okres, w którym bardzo rozprzestrzenił się nałóg picia alkoholu. W związku z tym została przeprowadzona wśród parafian, należy wspomnieć że z dużym skutkiem, akcja wstrzemięźliwości i zwalczania pijaństwa. W 1844 roku powstało w Strzelcach „Towarzystwo Wstrzemięźliwości”. W dniu 13 września 1848 roku odbyła się uroczysta procesja do klasztoru usytuowanego na Górze Chełmskiej, do św. Anny. Na placu kościelnym zebrało się około tysiąca osób, które wraz z proboszczem Madayem żegnało udających się na procesję pątników. W procesji brali udział zarówno mieszkańcy miasta pochodzenia niemieckiego jak i polskiego. Gdy procesja ta wracała z powrotem do Strzelec, a miało to miejsce 15 września, proboszcz Maday wraz z Magistratem serdecznie ją powitał na Suchych Łanach. Przy biciu wszystkich dzwonów przeprowadzono pątników do kościoła parafialnego, gdzie proboszcz wygłosił mowę dziękczynną, a na zakończenie odśpiewano ambrozyjskie śpiewy pochwalne. W nocy z 26 na 27 sierpnia 1847 roku dokonano włamania do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Zostały skradzione kosztowne wota z obrazu Matki Boskiej, cyborium i małą monstrancję z dwoma konsekrowanymi hostiami. Podobna kradzież miała miejsce w nocy z 7 na 8 lutego 1850 roku. Wówczas została skradziona srebrna monstrancja z pozłacaną monstrancją z Przenajświętszym Sakramentem z tabernakulum.



Strzelce nie odczuły większych niepokojów związanych z ruchem rewolucyjnym roku 1848 – Wiosny Ludów, pomimo tego, że gazety i rozklejane w mieście plakaty siały niepokój. Po kilku latach choroby, w wieku pięćdziesięciu pięciu lat, zmarł w dniu 24 stycznia proboszcz Johannes Maday. Został pochowany na starym, przykościelnym cmentarzu. Do dziś zachowała się tylko tablica nagrobna, która została umieszczona w murze przykościelnego lapidarium. W ostatnich miesiącach życia proboszcza Madaya, główne obowiązki duszpasterzy parafii przejęli księża wikariusze: Dombek i Porschke. Po śmierci proboszcza Madaya, ksiądz Dombek został mianowany administratorem strzeleckiej parafii, którą kierował do czasu osadzenia nowego proboszcza, czyli do 1857 roku, kiedy to Augustin Bertzik objął to stanowisko.



Lapidarium przy kościele św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Jedna ze znajdujących się tam nagrobnych tablic należy do proboszcza z połowy XIX wieku - Johannes'a Maday'a.

(zdjęcia zbiory własne)








Tekst opublikowany po raz pierwszy na starym blogu (historian.bloog.pl) dnia 20. 09.2015  |  13:13








Bibliografia:

  1. Głos św. Wawrzyńca. Pismo parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, wybrane numery.
  2. Mutz K., Z dziejów parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich 1271-1945, Strzelce Op. 2006.
  3. Smoleń S., T., Strzelce Opolskie. Miasto i kościół na przełomie wieków, Strzelce Op. 2008. 





 

Komentarze